Samandağ Belediyesi, Bitkisel Atık Yağ ile ilgili ‘Geri Dönüşüm’ projesi kapsamında 2018 yılında da verim almaya devam ediyor. Samandağ Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü tarafından İlçede bitkisel atık yağ kullanan üreticiler, sağlık kuruluşları ve okullardan atık yağları toplanma ve geri dönüşüme kazandırma çalışmaları sürdürülüyor.
Samandağ Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Suat Berber tarafından yapılan açıklamada; “Samandağ Belediye Başkanımız Sayın Mithat Nehir’in öncülüğünde, Bitkisel Atık Yağ ile ilgili ‘Geri Dönüşüm’ projemizi 2018 yılında da sürdürüyoruz. Son olarak, Tekebaşı İlkokulu, Al Beyt Brost, Samandağ Ortaokulu, Hıdırbey Ortaokulu, Gümüş Cafe, Manolya Otel, Çökmez Restoran, Limon Cafe, Truve Life Otel, Mobidik Cafe, Ata Dervişan Tesisleri, Akdeniz İlkokulu, Alba İskorpit, Bizim Ev Yemekleri, Samandağ Devlet Hastanesi, Hakan’ın yeri, Uğur Dondurma, Sıdıka Bedia Kara İlkokulu, Kekik Cafe ve Oscar Cafe’den toplamda 810 kilogram atık yağları topladık. Duyarlılık gösterip bu projeye destek olan kurum ve işletmelerimize teşekkür ederiz. İlçemizdeki diğer kurum ve işletmeleri de bu konuda duyarlı olmaya davet ediyoruz” ifadelerine yer verdi.
Lavabo ve çöpe dökülen 1 Lt atık yağ, nehirlere, göllere ve denizlere ulaşarak binlerce litre temiz su kaynaklarını kirletir, kuşlara, balıklara ve diğer canlı türlerine zarar verir.
Lavaboya dökülen atık yağlar kanalizasyon sistemi içindeki katı atıkları boru yüzeylerine yapıştırarak tıkanıklıklara ve yoğun yağışlarda sel baskınlarına can ve mal kayıplarına neden olmaktadır.
Atık bitkisel ve hayvansal yağlarınızı pet şişe veya kaplarda biriktirerek; okul, cami, belediye, muhtarlık ve sitelerde bulunan atık yağ toplama bidonlarına bırakarak, çevre kirliliğini önleyebilirsiniz.