Ney Yapım ustası Cemil Kahiloğulları Samandağ Deniz yolu üzerinde kurduğu yeni atölyesinde dünyanın en iyi ney kamışlarından ney üretiyor. Dünyanın en iyi ney kamışının Samandağ’da bulunduğunu belirten Ney Yapım Ustası Cemil Kahiloğulları ,Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir’in İlçenin tanıtılmasına yönelik yaptığı çalışmaları takdir ettiğini belirterek,Samandağ Belediyesi ile Samandağ Ney Kamışını tanıtmaya ,Ney yapımını yaygınlaştırmaya yönelik çalışmaları birlikte yapmayı arzu ettiğini belirtti. Samandağ İlçesinin bir çok özelliği ile dünyaya örnek bir ilçe olduğunu belirten Kahikoğulları, 40 Yıllık bilgi birikimini Samandağ İlçesinin daha iyi yerlere gelmesi için kullanmak istediğini ifade etti. Tasavvuf Müziğinin en önemli enstrümanı olan Ney enstrümanının kendine has özellikleri olduğunu belirten Kahiloğulları bu anlamda ilçemizi Türkiye’ye ve Dünya’ya tanıtmak istediğini belirtti. Vatani görevini yapmak üzere gittiği zaman Ney enstrümanına duyduğu ilginin araştırmaları sonucunda böylesi bir uğraşa dönüştüğünü belirten Kahiloğulları , Bilgi birikimini Samandağ ilçesinin daha ileriye gitmesi için bu uğraşla değerlendireceğini ifade etti.


NEYZENLERİN TERCİHİ
Kahiloğulları,Dünyada en kaliteli ney kamışının Hatay ‘ın Samandağ ilçesinde yetiştiğini belirterek, boğum aralığı, uzunluğu, sesi ve yapısıyla diğer bölgelerdekinden ayrılan Hatay kamışından üretilen neylerin, neyzenler tarafından çok fazla tercih edildiğini söyledi.
İklim özelliği ve toprak yapısıyla Hatay da doğal olarak yetişen kamışların, ney yapımı için aranan özellikte olduğunu belirtti. 

HEM YAPIYORUM HEM ÇALIYORUM
Ney yapım ustası Cemil Kahiloğulları Hz. Mevlana'dan sonra gelen büyük neyzenlerin ney kamışlarını Hatay'ın Samandağ ilçesinden temin ettiğini söyledi. 1976 yılından bu yana ney kamışlarıyla ilgili araştırma yaptığını söyleyen Kahiloğulları, dünyanın en iyi kamışlarının Samandağı'nda bulunduğunu ifade etti. Kahiloğulları, şöyle konuştu:
"Dünyanın en iyi ney kamışı Samandağ'ındadır ve Hz. Mevlana'dan sonra gelmiş geçmiş en büyük neyzenler ney kamışlarını Samandağ'ından temin etmişlerdir. Son zamanlarda çalışmalarıma ağırlık veriyorum. Atölyemde kendi imkanlarımla yaptığım her türlü ney kamışı bulunmaktadır. Hem yapıyorum hem çalıyorum. İnternet kanalıyla tüm dünyaya dağıtıyorum."