Samandağ Belediyesi ve Hatay İnşaat Mühendisleri Odası Samandağ İlçe Temsilciliği işbirliği ile “Kıyı ve Deniz Alanlarının Doğru Kullanımı” konulu Panel, Samandağ Belediyesi Toplantı Salonunda gerçekleşti.
Dr. Işıkhan Güler, Prof. Dr. Yalçın Yüksel, Prof. Dr. Ahmet Cevdet Yalçıner ve Prof. Dr. Ayşen Ergin’in katılımıyla yapılan Panel, 7 Haziran 2018 Perşembe günü saat 16:00 ile 19:00 saatleri arasında gerçekleşti.
Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, Hatay İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Selim Harbiyeli, Hatay İnşaat Mühendisleri Odası Samandağ Temsilcisi Sabah Rencüzoğulları,Samandağ Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Yıldız, Atatürkçü Düşünce Derneği Samandağ Şube Başkanı Atiye Sönmez Erdoğdu, Samandağ Küçük Sanayi Sitesi Başkanı Mahmut Hocaoğlu ve vatandaşlar panele katıldılar.

Panelin sunumunu mühendis Dilek Bağdadi yaptı. Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, Hatay İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Selim Harbiyeli, Hatay İnşaat Mühendisleri Odası Samandağ Temsilcisi Sabah Rencüzoğulları konuşmalarından sonra akademisyenler Dr. Işıkhan Güler, Prof. Dr. Yalçın Yüksel, Prof. Dr. Ahmet Cevdet Yalçıner ve Prof. Dr. Ayşen Ergin sunumlarını yaptılar.

Hatay İnşaat Mühendisleri Odası Samandağ Temsilcisi Sabah Rencüzoğulları:” Musa dağı ile Kel dağı arasında bulunan bizim o güzel sahilimizin doğru kullanımı konusunda bizleri bilgilendirecek çok değerli hocalarımıza ilçemize teşrif etmiş oldukları için teşekkür ederiz. “dedi.

Hatay İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Selim Harbiyeli:”Öncelikle Samandağ Belediye Başkanımız sn.Mithat Nehir’e ilgi ve desteklerinden dolayı teşekkür ederim. Bu çalışmayı uzun bir süredir sürdürüyoruz. Bu panelin Samandağ’da yapılıyor olması anlamlıdır. Maalesef kıyılarımız çarpık kentleşmeden nasibini alıyor. Kıyıların doğru kullanılması büyük önem taşıyor. Bu panelde emeği geçen herkese teşekkür ederim.”dedi.

Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir:”İlçemizin sahip olduğu sahil bir çok insanın farklı amaçlarla ziyaret ettiği niteliğe sahiptir. Kıyılarımız doğal yapısıyla, güzellikleriyle bilinen ,tanınan alanlardır. Bizler aydınlık bir gelecek hedefiyle çalışıyoruz. Bilimsel veriler ışığında kıyılarımızla ilgili çalışmalar yaparak, aydınlık yarınlarımızı planlayacağız. Değerli hocalarımızın bilimsel nitelikte sunumlarını keyifle dinleyeceğiz. Bu bilgilerden faydalanacağız. Bu etkinlikte emeği geçen herkese teşekkür ederim.”dedi.

Prof.Dr.Ayşen Ergin:” Hatay farklı kültürlerin harmanlandığı çok özel bir bölgedir. Coğrafi konumu itibariyle de çok büyük önem arzediyor. Doğanın bir parçasıyız. Doğa yol göstericidir.İnsanlık tarihi kıyı ve denizlerle başlıyor. Doğal kıyılar eşsiz bir güzelliktir. Değerli potansiyeli kullanmak doğru kullanmak zorundayız. Günümüzün koşullarını göz önünde bulundurmak zorundayız. Denizlerimizi ve kıyılarımızı kullanırken temel sorunları göz önünde bulundurmalıyız. İklimi değişiklikleri,doğal afetlerin artması,doğal güzelliklerin yok edilmesi bu konuların hepsini değerlendirmek gerekiyor. Çok kapsamlı bir konudur. Bu konu geniş bir perspektifte değerlendirmeliyiz. Denizlerimiz kıyılarımız bizim geleceğimizdir. Doğru kullanmazsak sonsuza dek kaybedebiliriz. Bu anlamda bilimin ışığında doğru kullanmalıyız.”dedi.

Prof.Dr. Yalçın Yüksel:” İnşaat mühendislerini amacı doğayla el sıkışan yapıları projelendirmektir.Dolayısıyla bizim doğayı iyi anlamamız gerekiyor.Doğa ise çok karmaşık. Doğa’nın insanlara ihtiyacı yok,insanların doğaya ihtiyacı var.O yüzden biz bir şehri planlarken,tasarlarken doğayla el sıkışmalıyız.Yani onu iyi anlamak zorundayız.” dedi.

Prof.Dr.Ahmet Cevdet Yalçın:” iklim değişikliği kıyı alanlarda ve su kaynaklarına da önemli etkiler yapar. Özellikle kıyı alanları ve kıyılara yakın sulak alanlarda, tarım alanlarında yani Samandağ Ovasında su düzeyinin yükselmesiyle tarımın etkilenmesi beklenebilir. Ancak önlem almak çok da zor değildir. Bunun adı da adaptasyondur. 

Samandağ bölgesi ile ilgili olarak 2002 yılında yine İnşaat Mühendisleri Odası Hatay Şubesinin desteği ile Japon bilim adamları ve şu anda Yıldız Teknik Üniversitesinde hocamız, Şükrü Ersoy Hocamız ve onun ekibiyle yaptığımız çalışmalar gösterdi ki 1822 yılı depremine ait tsunami izleri Samandağ’da da kıyıdan 300 metre içeride bulunuyor. Son olarak 4000 yıllık depremler, geçmişteki 120 yıllık ölçümler ve tarihsel belgeler bizlere Anadolu çevresinde de denize ilişkin afetler tsunamiler olduğunu göstermektedir. Kişisel olarak belirtmek isterim ki kıyıdan uzağa uzaklaşmak gerekmektedir. İlk dalga centilmendir sonra gelen dalga yıkıcıdır ve can kaybına neden olur. “ dedi.

Prof.Dr.Işıkhan Güler:” ben Samandağ’a 1983 veya 1984 yıllarında gelmişti. Çevlikteki Balıkçı Barınağının hasarının nedenlerini araştırmak üzere geldiğimde, Samandağ’a girdiğimde kendimi Fellini’nin filmlerinde gibi hissettim. Modern bir İtalyan Kasabası gibi inanılmaz derecede hoş, Türkiye’nin sanki bir kasabası değil başka bir kasaba gibi hissetmiştim. Dolayısıyla Samandağ ile ilgili başka bir gönül bağı oluştu o zamandan bu yana, sonra dostlar edindim İnşaat Mühendisleri Odası’ndan, gerçek dostlar edindim ve sık sık da gidip geliyoruz, güzel yemeklerini yiyoruz.
Ben daha çok Hatay bölgesinde yoğunlaşan bir şey olması açısından “Bütünleşik Kıyı Alanları” ile ilgili bilgi vermek istiyorum. Bu aslında daha önce yapılmış bir plan. Şu ana kadar değerli hocalarımızın bütün anlattıklarını kapsayan ama sadece kıyı mühendisliği değil çeşitli bilim dallarını veya disiplinlerini de içeren bir uygulama. Yani aslında kıyı alanlarımız çok değerlidir. Kullanırken çok dikkatli olmamız gererken alanlardır. Çünkü, kaybettiğimiz anda kazanmamız mümkün değildir. Bütünleşik Kıyı Alanları Yönetiminin en önemli amacı kıyı alanlarında uyumlu ve dengeli kullanımı teşvik etmektir.
Stratejiler doğrultusunda Samandağ’ın turizmi ve eko turizmi açısından öne çıkması söz konusu olabilir. Bu stratejileri nasıl gerçekleştireceğimizle ilgi bir model önermek gerekiyor. Bu model açısından da bir kıyı konseyi öneriyoruz. Belki birlikte buraları bilimsel temele dayanarak nasıl planlarız ve bu doğrultuda bu kararları hayata geçirmede bir izlenme yöntemi de geliştirebiliriz” dedi.

Soru cevap kısmıyla etkinlik sona erdi.